Strategisk utvecklingsgrupp

Gruppen består av representanter från samtliga lokala samverkansgrupper samt övriga medlemmar.

Strategisk utvecklingsgrupp

Som stöd i arbetet har förbundschefen en strategisk utvecklingsgrupp, där ordförande i respektive lokusgrupp ingår. I de flesta fall är detta en chef kopplad till socialförvaltning eller arbetsmarknadsförvaltning inom kommunerna.

I gruppen ingår förutom ordförande i respektive lokusgrupp representanter från övriga medlemmar vilket är Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Region Uppsala. Parterna har själva bestämt vilka dessa ska vara så att alla medlemmars delaktighet säkerställs.

Syftet med gruppen

– Byta erfarenheter med varandra kring frågor som är intressanta utifrån ett övergripande perspektiv 

– Kunna utveckla frågor som rör utvecklingen framåt, exempelvis kvalitetssäkring, uppföljning och diskutera vad medlemmarna ser behöver vara lika och vad som kan vara olika i de olika grupperna.

Gruppen är ett stöd till förbundschefen och till medlemmarnas utvecklingsarbete och har inget formellt ansvar i förhållande till styrelsen. Gruppen fungerar som ett forum för samverkan.

I den strategiska utvecklingsgruppen kan även ansökningar från medlemmarna till insatser diskuteras.

Medlemsorganisationernas representanter

Arbetsförmedlingen
Elke Lehman
elke.lehman@arbetsformedlingen.se

Enköping
Kenny Jonsson
kenny.jonsson@enkoping.se

Försäkringskassan
Ann-Sofi Wallén
ann-sofi.wallen@forsakringskassan.se

Heby
Jenny Johnsson
jenny.johnsson@heby.se

Håbo
Maria Bertilsson
maria.bertilsson@habo.se

Knivsta
Catrin Josephson
catrin.josephson@knivsta.se


Region Uppsala
Carina Bäckström
carina.backstrom@regionuppsala.se

Tierp
Mikael Sjöberg
mikael.sjoberg@tierp.se

Uppsala
Lena Winterbom
lena.winterbom@uppsala.se

Älvkarleby
Martin Andaloussi
martin.andaloussi@alvkarleby.se

Östhammar
Anna-Karin Bexelius
anna-karin.bexelius@osthammar.se